Ultragebelik Facebook
Ultragebelik İnstegram
Ultragebelik Youtube
ultragebelik.com twiter
 • ANA SAYFA
 • GÖRÜNTÜLER
  • 2 BOYUTLU RESİMLER
  • 2 BOYUTLU VİDEOLAR
  • 4 BOYUTLU RESİMLER
  • 4 BOYUTLU VİDEOLAR
  • DOPPLER RESİMLER
  • DOPPLER VİDEOLAR
 • DÜŞÜNCELERİNİZ
  • YORUM OKU
  • YORUM GÖNDER
 • SIK SORULANLAR
  • SIK SORULAN SORULAR
  • VİDEOLU CEVAPLAR
 • MEDYA
  • YAZILI BASIN
  • GÖRSEL BASIN
 • İLETİŞİM
Ultragebelik
Melih Atahan Güven
Gebelikte Yapılan Testler
Gebelik Takibi
Detaylı Ultrasonograji
Girişimsel Mudehale
Anne Kanından bebek kromozom tayini
Fetal Ekokardiyografi
Ense Kalınlığı Ölcümü
    ERKEN GEBELİK (4-10 Hafta)

Erken gebeliğin kesin olmayan ilk ultrasonografik bulgusu rahim iç kısmını döşeyen tabakanın (endometriyum) yoğun olarak kalınlaşmasıdır ki bu görünüm son adet tarihinin ilk gününden sonraki 25. ve 29. günler arasında izlenir. Bu görünüm normal rahim içi gebeliğin kesin tanısını koydurmaz.

Normal rahim içi gebeliğin kesin olmayan ultrasonografideki (ultrason) ilk en önemli görüntüsü sıvı toplanması sonucu oluşan ve etrafında beyaz halosu olan düzgün siyah bir boşluktur. Bu görüntüye ikili gebelik kesesi (double desidual sac sign) denir. Sıklıkla; ikili gebelik kesesi görüntüsü vajinal yoldan yapılan ultrasonografide (Son adet tarihinin ilk gününden itibaren) yaklaşık 4 hafta 5 gün ve karından yapılan ultrasonda da yaklaşık 5. gebelik haftası içinde tespit edilir. Bu dönemde gebelik kesesi çapı yaklaşık 2-4 mm arasındadır. Gebelik kese çapının şüpheli anormal gebelikler (kese konturlarının düzensiz olması, ortalama kese çapının gebelik haftasına göre küçük olması, dış gebelik) açısından kanda bakılan beta HCG değeri ile doğrulanması ve karşılaştırılması son derece önemlidir. Gebelik kesesi günde ortalama 1.1 mm büyüme gösterir. Genellikle; karından yapılan ultrasonografide erken gebelik kesesi bulgusu vajinal yoldan yapılan ultrasona göre 1 hafta geç görülebilir.

Normal rahim içi gebeliğin gebelik kesesi içinde görülen ilk yapısı yolk kesesidir (yolk sac). Yolk kesesi, karından yapılan ultrasonda ortalama kese çapı 20 mm iken ve vajinal yoldan yapılan ultrasonda ise ortalama kese çapı 8 mm iken görülebilmelidir. Beşinci ve 10. gebelik haftaları arasında izlenebilen yolk kesesinin çapı 8 mm’nin üzerinde olması anormal gebelik riski ile ilişkilidir.

Yolk kesesinin izlenmesinden sonra ikinci bir değerlendirme ile yolk kesesine bitişik embriyo izlenebilmelidir. Bu oluşuma fetal kutup (fetal pol) adı verilir. Embriyo, karından yapılan ultrasonda ortalama kese çapı 25 mm iken ve vajinal yoldan yapılan ultrasonda ortalama kese çapı 16 mm iken izlenmelidir. Kardiyak aktivite embriyonik hayatı meydana getirir. Embriyo 5 mm. ve üstü uzunluğunda iken karından yapılan yüksek çözünürlüklü ultrason ile bebeğin kalp atımları (kardiyak aktivite) embriyonik yapı içinde kıpırtı şeklinde izlenebilir. Bu dönem 6. haftaya denk gelir. Vajinal yoldan yapılan ultrasonda embriyo 2-4 mm. uzunluğunda iken de kalp atımları izlenebilir. Bu kadar erken dönemde kalp atımlarının izlenememesi gebeliğin anormal olduğu anlamına gelmez. Böyle bir durumda yaklaşık 1 hafta sonra tekrarlanan ultrasonografik incelemede sağlıklı bir gebelikte fetal kalp atımları izlenebilmelidir. Gebeliğin 6. haftasından itibaren kalp atımlarının izlenmesi ilk üç ay içinde (12 hafta) düşük yapma riskinin büyük olasılıkla azaldığının işaretidir. Yine bu haftadan (altıncı gebelik haftası) itibaren bebeğin boy ölçümü diye tabir edilen "CRL" (baş-popo mesafesi) ölçülerek gebelik haftası ile uyum değerlendirilir.

Gebelik haftası ilerledikçe bebeğe ait yapılar ultrasonografide izlenebilir hale gelir.

6-7. haftalarda beyin keseciği belirginleşir.

8. hafta civarında bebek ani ve hızlı sıçrama hareketleri yapmaya başlar ve ultrasonografide izlenebilir.

9. haftada kol ve bacak taslakları belirginleşir.

10. haftada bebeğin yüzü belirginleşmeye başlar ve yolk kesesi kaybolur.

11. haftada plasenta oluşmaya başlar.

12. haftada vücut dışında gelişen bağırsaklar karın boşluğuna yerleşir ve karın duvarı kapanır

7. gebelik haftasında izlenen bir kese ; Kese içinde Yolk Sac ve Fetüs izlenmektedir.8-11. gebelik haftaları arasında bebeğin 4 boyutlu Videosu :
Bu görüntüler araştırma amaçlı kısa süreli çekimlerin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. İlk 12 gebelik haftasında 3 veya 4 boyutlu görüntüleme kullanılması tavsiye edilmemektedir.

 

Gönder Butonu
Temizle Butonu
  SORULARINIZ
*Sadece hamilelik öncesi ve hamileliğe ait sorular yanıtlanacaktır.
*Geri dönüş için lütfen email adresinizi doğru yazınız.
Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir ticari amac barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.